Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Żarówki szklane, energooszczędne i LED. Które wybrać?

2022-11-04
Żarówki szklane, energooszczędne i LED. Które wybrać?

Trudno wyobrazić sobie eleganckie, ergonomiczne wnętrze, bez dobrze przemyślanego oświetlenia. Lampy, stanowią dziś integralną część każdego pomieszczenia, dbając o nasz komfort oraz bezpieczeństwo, bez względu na porę dnia. Poznaj cechy charakterystyczne najpopularniejszych żarówek, porównaj ich wady oraz zalety i wybierz modele idealnie dostosowane do swoich potrzeb!

Jakie są rodzaje żarówek?

Warto wiedzieć, że na ryku dostępne są różne rodzaje żarówek, które cechować się będą innymi właściwościami, a także zastosowaniem. Właściwy dobór żarówki do lampy, jak również pomieszczenia może okazać się kluczowy nie tylko ze względów estetycznych, ale także ekonomicznych, dbając o to, by nasze rachunki za prąd były nieco niższe. Jakie są główne typy żarówek i co je wyróżnia?

Żarówki żarowe

Znane również pod nazwą żarówki tradycyjne, oficjalnie zostały wycofane z obiegu już od 2016 roku. Ich ogromną zaletą była przede wszystkim bardzo konkurencyjna względem innych typów żarówek cena, a także wysoka jakość oddawania barw. Niestety, nawet pomimo swojej niskiej ceny okazywały się one w dłuższej perspektywie inwestycją nieopłacalną, ponieważ nie tylko pobierały dość sporo prądu, ale jeszcze ich żywotność była stosunkowo krótka. Średnia długość życia wynosiła zaledwie 1000 godzin, co zakładając ok. 8-godzinną, codzienną pracę daje nam około 4 miesiące żywotności.

Świetlówki i jarzeniówki

Żarówki tego typu cechują się nie tylko ciekawym designem w stylu retro, ale również niezwykle szerokim spektrum barw, które zadbają o niecodzienny klimat każdego wnętrza. Choć klasyczne świetlówki pobierają mniej prądu niż poprzedniczki, niestety nie są pozbawione wad. Ich działanie opiera się na luminoforze, który do pracy pobudza promieniowanie ultrafioletowe. Oznacza to, że świetlówki emitują szkodliwe dla naszego zdrowia promieniowanie UV, a po ich stłuczeniu narażeni będziemy na działanie silnie toksycznej rtęci.

Świetlówka tuba LED T8 11W 3200lm 3000K 60cm | ciepła

Żarówki halogenowe

Mimo iż te rodzaje żarówek swoją budową przypominają modele tradycyjne, są znacznie wydajniejsze, a także bezpieczniejsze dla naszego zdrowia. Działanie żarówek halogenowych opiera się na procesach zwanych halogenowym cyklem regeneracyjnym. Uzyskane dzięki nim światło jest intensywne, dzięki czemu świetnie sprawdzi się zarówno w domu, jak i ogrodzie.

Żarówki LED

Stanowią zdecydowanie najpopularniejszy typ żarówek, a to wszystko za sprawą najlepszego przełożenia jakości do ceny. Gwarantują zdecydowanie najdłuższą żywotność, a przy tym pobierają niewiele prądu, najczęściej od 5 do 20 W. Żarówki LED składają się z diody elektroluminescencyjnej, odpowiedzialne za emisję białego strumienia światła. Ich największą wadą jest stosunkowo wysoka cena, jednak w przeliczeniu na żywotność wciąż stanowią rozwiązanie najbardziej ekonomiczne. Co więcej, na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu żarówek, od prostych listew montowanych na taśmach samoprzylepnych, po stylowe żarówki ozdobne, swoim designem przypominające stare modele w stylu vintage.

ŻARÓWKA LED ST65 E-27 230V 2.5W COG NW MODERNSHINE SPECTRUM

Co to znaczy żywotność żarówki?

Żywotność żarówki, nazywana również jej trwałością, to deklarowany przez producenta okres, w którym powinna zapewniać ciągłą i wydajną pracę. Najczęściej podawana jest na opakowaniu, a obraną jednostkę stanowi liczba godzin świecenia. Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że ilość godzin jest uśredniona, a wpływ na nią mają także różne czynniki zewnętrzne.

Warto pamiętać, że rodzaje żarówek różnią się od siebie nie tylko poborem prądu, intensywnością światła czy barwą, ale także trwałością, wynoszącą:

  • 1000 godzin - tradycyjne żarówki,
  • 2000 godzin - żarówki halogenowe,
  • 10 000 godzin - świetlówki,
  • nawet do 100 000 godzin - żarówki LED.

Żarówka LED vs. żarówka energooszczędna

W swoim czasie żarówki energooszczędne były pionierami w dziedzinie ograniczania zużycia prądu. Już od samego początku cieszyły się sporą popularnością, ponieważ pomimo wyższej niż w przypadku tradycyjnych jarzeniówek ceny, pozwalały znacząco obniżyć miesięczne rachunki. Dziś taką alternatywę, ale dla żarówek energooszczędnych właśnie, stanowi oświetlenie LED, zużywające jeszcze mniej prądu, niż w przypadku pozostałych żarówek dostępnych na rynku.

Żarówka energooszczędna – zalety i wady

Oczywiście największą ich zaletą jest fakt, że zużywają nawet kilkakrotnie mniej prądu niż tradycyjne żarówki, jednak tylko pod warunkiem, że pozostają zapalone przez dłuższy czas. Żarówki energooszczędne są również znacznie trwalsze niż klasyczne jarzeniówki, a ich światło jest mniej męczące dla naszych oczu. Niestety ich sporą wadą jest obecność rtęci, przez co mogą okazać się niebezpieczne po stłuczeniu i są o wiele mniej przyjazne dla środowiska niż np. żarówki LED.

Żarówki energooszczędne - zalety:

  • stosunkowo niska cena,
  • większa oszczędność prądu niż w przypadku klasycznych żarówek,
  • większa trwałość od klasycznych żarówek.

Żarówki energooszczędne - wady:

  • duży skok zużycia prądu w momencie zapalania światła,
  • męczące dla oczu w dłuższej perspektywie,
  • zawierają rtęć,
  • wymagają specjalistycznej utylizacji.

Żarówka LED E27 3W neutralna 4000K kulka G45

Żarówka LED – zalety i wady

Jest to zdecydowanie najnowszy, rodzaj oświetlenia, który pozwala na jeszcze mniejsze zużycie prądu niż w przypadku żarówek energooszczędnych. Żarówki LED są ponadto trwalsze i nie wykorzystują toksycznych substancji jak m.in. rtęć. Ogromną zaletą ledów jest również neutralne, bardzo zbliżone do naturalnego światło, które nie męczy oczu i nie emituje szkodliwego promieniowania UV. Żarówki LED mają jednak swoje wady, a zaliczyć do nich możemy brak odporności na zmienne temperatury, oraz liczne, gorszej jakości, chińskie zamienniki.

Żarówki LED - zalety:

  • zużywają mniej energii niż żarówki energooszczędne,
  • ich światło jest bardzo zbliżone do naturalnego,
  • nie zawierają rtęci,
  • nie emitują promieniowania UV.

Żarówki LED - wady:

  • dość wysoka cena,
  • ich jasność uzależniona jest od warunków i temperatury otoczenia,
  • często spotkać można ich tanie, chińskie odpowiedniki o gorszej jakości.

Wybierz najlepsze rozwiązanie dla swojego wnętrza! Postaw na energooszczędne żarówki LED, dzięki którym nie tylko zadbasz o swój komfort i bezpieczeństwo, ale również widocznie zmniejszysz swoje rachunki za prąd!

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.68 / 5.00 421 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Szybko a to było dla mnie ważne. Dziękuję.
2024-05-20
Wszystko super, lampy rewelacja, obsługa znakomita
pixelpixel