Oświetlenie szynowe. Jak działa system szynowy?
Zastanawiasz się nad zakupem oświetlenia szynowego? To rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność. Pojawia się w domach i mieszkaniach, oświetlając i zdobiąc współczesne przestrzenie. Sprawdź, jak dokładnie działa ten system i poznaj jego największe zalety.
Czym jest oświetlenie na szynach?
Oświetlenie szynowe oferuje wiele możliwości, zarówno pod kątem funkcjonalnym, jak i dekoracyjnym. Zasada jego działania jest prosta. Źródła światła zostają umieszczone na systemie szynowym, a ten z kolei zostaje przytwierdzony do sufitu. Atutem tego rozwiązania jest możliwość przesuwania lamp zgodnie z indywidualnymi potrzebami.
Poza klasycznymi, przesuwnymi lampami szynowymi, nasz asortyment obejmuje również system szynowy LVM Nowodvorski. Jest to wersja magnetyczna, pozwalająca w wygodny sposób zarządzać źródłami światła. Do systemu szynowego możesz dobrać różne rodzaje lamp, w tym m.in. reflektory czy dedykowane lampy wiszące.
Zastosowanie oświetlenia szynowego
Szynowe systemy oświetleniowe wyróżniają się szerokim zastosowaniem. Wykorzystasz je np. w salonie. Pozwolą na skuteczne oświetlenie całego pomieszczenia, nawet jeśli jest duże i przestronne. Dzięki możliwości przesuwania lamp, punkty światła skierujesz w preferowanym kierunku. W ten sposób oświetlisz najbardziej wymagające strefy.
System lamp szynowych jest świetnym wyborem także dla kuchni. To wymagające pomieszczenie, w którym często przydaje się kierunkowe światło. Skierowane bezpośrednio na blat roboczy czy stół jadalny, ułatwi codzienne czynności związane z gotowaniem.
Systemy oświetlenia szynowego są coraz częstszym wyborem również dla sypialni. Pozwalają nie tylko oświetlić całe pomieszczenie, ale również podkreślić poszczególne elementy wyposażenia. Ciekawym rozwiązaniem jest także oświetlenie szynowe przedpokoju.
Uniwersalne lampy szynowe możesz wykorzystać wszędzie, gdzie tylko chcesz! Ten rodzaj oświetlenia z łatwością wpisze się w styl Twojej przestrzeni. Jest odpowiedni dla aranżacji nowoczesnych, minimalistycznych, glamour czy klasycznych. Dopasowanie oświetlenia szynowego nie będzie dla Ciebie problematyczne.
Lampy szynowe jednofazowe a trójfazowe. Czym się różni?
Sprawdzone oświetlenie szynowe dzieli się na dwa typy. Jest to oświetlenie szynowe jednofazowe oraz trójfazowe.
Oświetlenie szynowe jednofazowe
Oświetlenie szynowe jednofazowe charakteryzuje się tym, że wszystkie źródła światła na szynie są sterowane razem. Nie ma możliwości ich oddzielnego włączania czy wyłączania.
Takie rozwiązanie sprawdzi się w miejscach, w których regulacja nie jest potrzebna. Pomieszczenie nie jest podzielone na strefy i możliwość włączenia wszystkich źródeł światła jest w zupełności satysfakcjonująca.
Oświetlenie szynowe trójfazowe
Jak sama nazwa wskazuje, rozwiązanie to stwarza możliwość posiadania trzech różnych obwodów na szynoprzewodzie. Wszystkie mogą być kontrolowane oddzielnie, co wiąże się z większymi możliwościami dla użytkownika.
Kompletny system szynowy trójfazowy pozwala dzielić oświetlenie na strefy. Możesz oddzielnie zapalać światło w kuchni i w salonie. Tego typu instalacja elektryczna musi jednak posiadać 5-żyłowe przewody.
Szynoprzewody i ich rodzaje
Szynoprzewody wykorzystywane w tym charakterystycznym systemie oświetlenia mają kilka funkcji. Przede wszystkim stanowią źródło zasilania dla lamp. Dodatkowo pełnią funkcję dekoracyjną i zdobią przestrzeń. Poszczególne szynoprzewody różnią się designem oraz długością. Najpopularniejszy wybór stanowią szyny o długości 100 i 200 cm.
Dostępne szyny wpisują się w styl nowoczesny. Nie brakuje również propozycji bardziej stonowanych i minimalistycznych.
Jakie są zalety i wady lampy na szynie?
Chcesz zamontować system szynowy w swoim wnętrzu? Poznaj zalety i wady tego rozwiązania!
Oświetlenie sufitowe szynowe. Zalety
Nowoczesny system szynowy jest coraz częściej stosowany we współczesnych wnętrzach. Posiada wiele zalet, wśród których można wymienić:
-
uniwersalność – oświetlenie szynowe doskonale wpisuje się we wszystkie przestrzenie, ponadto sprawdza się zarówno w charakterze głównego źródła światła, jak i tego dodatkowego,
-
długa żywotność – praktyczne oświetlenie szynowe posiada prostą, nieskomplikowaną budowę oraz jest łatwe w montażu, stanowi rozwiązanie na długie lata i bardzo rzadko ulega awariom,
-
funkcjonalność – lampy szynowe zapewnią dostateczną ilość światła w każdym pomieszczeniu, są niezwykle funkcjonalne m.in. ze względu na możliwość układania szyn czy opcję przesuwania poszczególnych źródeł lamp,
-
elastyczność – szyny pozwalają na montaż różnych lamp, ponadto pozwalają na dopasowanie punktów świetlnych i kąta padania światła do własnych preferencji, możesz zdecydować się na dowolnie wybrane źródło światła, obecnie największym zainteresowaniem cieszy się oświetlenie szynowe LED.
-
estetyka – szynowe systemy oświetleniowe prezentują się estetycznie i nowocześnie, pełnią funkcję dekoracyjną w każdej przestrzeni.
Oświetlenie sufitowe szynowe. Wady
Systemy oświetlenia szynowego wymagają odpowiedniego zaplanowania i umiejscowienia szyn. Niezbędne jest wykonanie pomiarów oraz profesjonalnego projektu. Wybierając oświetlenie szynowe, musisz więc liczyć się z dodatkowym nakładem pracy.
Skonfiguruj system szynowy zgodnie z własnymi potrzebami
Na naszej stronie znajdziesz konfigurator oświetlenia szynowego, pozwalający na stworzenie wymarzonej lampy! Możesz zdecydować się na system natynkowy, podtynkowy lub podwieszany. Dopasujesz również kolorystykę, a nawet i układ. Proponujemy układy proste, prostokątne, a także te w kształcie litery U, T lub L.
Konfigurator Nowodvorski System szynoprzewodów pozwala na samodzielny wybór długości oraz samych lamp. Dzięki tej innowacyjnej funkcji stworzysz dokładnie taką przestrzeń, o jakiej tylko marzysz! Na naszej stronie znajdziesz zarówno konfigurator 1-fazowy, jak i konfigurator 3-fazowy.