Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Klasyfikacja szczelności IP

2023-06-02
Jakie oświetlenie do łazienki wybrać? Klasyfikacja szczelności IP

Oświetlenie łazienkowe codziennie narażone jest na szkodliwe oddziaływanie specyficznego, wilgotnego mikroklimatu, który może zagrażać zarówno lampom, jak i zastosowanym w nich żarówkach. Podpowiadamy, jaka lampa do łazienki sprawdzi się najlepiej i jaka klasa ochronności IP zadba o najdłuższą żywotność Twojej żarówki!

Co to jest klasa szczelności i jakie IP posiadają lampy?

Stopień bądź też klasa szczelności lampy i żarówki to po prostu techniczne oznaczenie, mówiące o tym, w jakim stopniu są one odporne na regularny kontakt z wilgocią i kurzem. Kod i stopień określane są za pomocą normy PN-EN 60529:2003.

Według ogólnie przyjętych światowych standardów klasa szczelności oznaczana jest indywidualnym kodem IP, na który składają się dwie litery (IP) oraz dwie cyfry. Czasem, w szczególnych przypadkach spotkać można także dodatkowe oznaczenia w postaci litery X, czy innych liter uzupełniających.

 • Pierwsza cyfra IP informuje o tym, że obudowa gwarantuje ochronę ludzi, przed kontaktem z niebezpiecznymi elementami lampy, a także, że jest ona zabezpieczona przed ewentualnym dostaniem się do środka obcych ciał stałych. Stopień ten określają cyfry od 0 do 6.
 • Druga cyfra w IP to klasa szczelności zabezpieczająca przed przedostaniem się do wnętrza wilgoci i wody.

Jaką lampę wybrać do wilgotnych pomieszczeń?

Łazienka, ze względu na panujące w niej warunki jest bardzo specyficznym miejscem, w którym szczególnie sprawdzi się wysoka ochrona IP. Codzienny kontakt z wodą lub parą wodną sprawia, że zarówno lampy, jak i żarówki narażone są na usterki i szybszą eksploatację materiałów.

Warto wiedzieć, że w strefach szczególnie narażonych na występowanie wilgoci tzn. w pobliżu wanny i kabiny prysznicowej nie zaleca się montowania żadnych źródeł światła, a pierwsze lampy łazienkowe Nowodvorski Lighting mogą znajdować się nie bliżej niż w odległości pół metra od nich.

Należy także zwrócić uwagę na to, aby w powyższych strefach źródła światła miały bardzo niskie napięcie, a klasa szczelności lampy do łazienki, powinna wynosić IP 65. Z kolei lampy, które będą znajdować się nieco dalej od głównych źródeł wody, tzn. 0,6 m od i 2,25 m ponad wanną, czy kabiną prysznicową muszą mieć klasę ochrony IP 44.

 

Jaki stopień IP wybrać do łazienki?

Aby sprawdzić, czy wybrane do łazienki kinkiety i stylowe Nowodvorski Lighting plafony będą odpowiednie, należy dokładnie zapoznać się z ich oznaczeniami, a także umieć je poprawnie odczytywać.

 • IP20 - co oznacza?
  Jest to stopień szczelności zalecany raczej w miejscach, w których kontakt z wilgocią będzie znikomy lub najlepiej nie będzie go wcale. W łazienkach, lampy z tym oznaczeniem sprawdzą się w roli dodatkowego oświetlenia nad lustrem jak np. kinkiety Nowodvorski Lighting, oczywiście, jeśli znajdują się w stosownej odległości od wanny czy kabiny prysznicowej.
   
 • IP44 – co oznacza?
  W przypadku tych lamp odporność na wilgoć i wodę jest już zdecydowanie większa, dzięki czemu o wiele lepiej poradzą sobie ze specyficznym mikroklimatem łazienki.

Czy w łazience muszą być montowane lampy jedynie z IP44?

Oczywiście to zależy. Klasa szczelności lampy do łazienki powinna być uzależniona od kilku czynników, takich jak:

 • wielkość pomieszczenia,
 • rozkład,
 • wysokość sufitu,
 • stopień wentylacji i odprowadzania wilgoci.

Najważniejszym kryterium, jest jednak odległość, w jakiej będzie znajdował się np. wykorzystany w łazience system szynowy Nowodvorski Lighting od najbliższego źródła wody. Jak pisaliśmy wcześniej, jeśli będzie to ok. 0,6 metra, szczelność IP musi wynosić 44.

W przypadku większego metrażu i wysokich sufitów można z kolei pokusić się o Nowodvorski Lighting eye spot z IP20. Wymogiem jest oczywiście zadbanie o to, by takie lampy znajdowały się w znacznej odległości od wanny i kabiny prysznicowej, a także, aby pomieszczenie było doskonale wentylowane, co uniemożliwi osadzanie się pary wodnej.

Wybierając lampy do swojej nowej łazienki, nie zapomnij zwrócić uwagi na ich klasę szczelności IP! Pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się modele o wyższej ochronności na poziomie IP44, a wszystkie pozostałe o mniejszym zabezpieczeniu przed przedostawaniem się do środka wilgoci, montujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.63 / 5.00 427 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-21
Super
2024-05-18
Polecam serdecznie
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel